Finansowanie i Refundacja
Dowiesz tutaj jak sfinansować zakup Twojego wymarzonego roweru rehabilitacyjnego.
Większość produktów znajdujących się w naszej ofercie to wyroby medyczne podlegające bądź refundacji z NFZ albo dofinansowaniu ze środków PFRON, Fundacji czy też innych instytucji.
Pomagamy w przeprowadzeniu całej procedury. Zachęcamy do kontaktu w celu uzyskania wszystkich niezbędnych informacji.
Wszystkie nasze sprzęty są wyrobami medycznymi. Część z nich podlega również refundacji z NFZ.
Każdej ubezpieczonej osobie niepełnosprawnej przysługuje bezpłatne lub z dopłatą zaopatrzenie w sprzęt taki jak wózki inwalidzkie, wózki spacerowe i inne. Poniżej przedstawiamy procedurą uzyskania dofinansowania przy zakupie wózków inwalidzkich i wózków spacerowych. O dofinansowanie NFZ na zakup wózka inwalidzkiego osoby dorosłe bez orzeczenia o stopniu znacznym mogą ubiegać się raz na 4 lata, a dzieci od 3 do 18 r.ż. raz na 3 lata.
Osoby dorosłe posiadające orzeczenie o stopniu znacznym, dzieci z orzeczeniem do 16 roku życia, bądź dzieci z zaświadczeniem o ustawie za Życiem – nie podlegają okresowi karencji na przedmioty ortopedyczne.
Jeśli pacjent dostał dofinansowanie na wózek inwalidzki ,może jednocześnie ubiegać się o dofinansowanie do innego sprzętu np. pionizator, ortezy. Osoba która stara się o dofinansowanie musi mieć aktualne ubezpieczenie.
Procedura
1.Wizyta u lekarza specjalisty
Wizyta u lekarza specjalisty w celu (ortopedy, lekarza rehabilitacji, reumatologa czy też chirurga) na wózek. Jeżeli Lekarz wypełnia wniosek elektronicznie (wniosek online) nie ma konieczności wizyty w oddziale NFZ w celu potwierdzenia zlecenia w innych przypadkach konieczna będzie wizyta w Wojewódzkim Oddziale NFZ.
2. Potwierdzenie wniosku
Jeżeli to konieczne należy potwierdzić wniosek w wojewódzkim oddziale NFZ
3.Obsługa konsultanta
Kontakt z naszym konsultantem w celu uzgodnienia dalszego trybu postępowania, wybor wózka, przymiarki itd.
Poniżej przykładowe kody przy zakupie wózków spacerowych
KOD Nazwa Kwota
P.130.B | Wózek inwalidzki spacerowy bierny dla dorosłych | 4000zł |
P.131 | Wózek inwalidzki spacerowy dla dzieci | 3000zł |
Osoby, które mają problem z wpłaceniem udziału własnego lub potrzebują sprzętu, którego cena przekracza kwotę refundacji NFZ, mogą ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS), wynoszące nawet do 150% limitu wyznaczonego przez NFZ, np.:
Wózek inwalidzki specjalny np. Kozlik Junior dla dzieci:
NFZ (100%): 3000zł + PCPR (150%NFZ): 4500zł = 7500zł łączną kwota dofinansowania
Aby otrzymać takie dodatkowe dofinansowanie, należy złożyć do PCPRu / MOPSu odpowiednie dokumenty:
- Wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania na sprzęt (dostępny w każdym PCPR/MOPS)
- Ksero zlecenia (wniosku) wydanego przez lekarza specjalistę (NFZ)
- Fakturę pro formę lub końcową na dany sprzęt, np. wózek
- Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności
- Oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna, w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego
Program: Dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny – dla osób niepełnosprawnych ruchowo lub umysłowo
Wysokość dofinansowania zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny wynosi do 60% kosztów jednak nie więcej niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Program: Likwidacja barier technicznych
Wysokość dofinansowania wynosi do 95% kosztów, nie więcej jednak niż wysokość 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Na czym polega dofinansowanie
- Wsparcie polega na dofinansowaniu likwidacji barier technicznych uniemożliwiających osobom niepełnosprawnym samodzielne funkcjonowanie. Bariery techniczne, to przeszkody wynikające z braku zastosowania lub niedostosowania przedmiotów lub urządzeń odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) nie zwraca kosztów poniesionych przed zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.
Każdy, kto ma:
- Znaczny, umiarkowany lub lekki stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności w przypadku osób do 16 r. ż.,
- Potrzeby wynikające z niepełnosprawności, które mogą być zrealizowane dzięki dofinansowaniu, a przedmiot wniosku umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontakty z otoczeniem.
Co musisz przygotować
- Orzeczenie o niepełnosprawności lub jego odpowiednik
- Oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym,
- Udokumentowaną informację o innych źródłach finansowania zadania,
- Pozostałe załączniki określone przez miejscowy powiat.
- Informacja dodatkowa – dokumenty dołączasz do wniosku w formie:
- skanu – w przypadku składania wniosku drogą elektroniczną w systemie SOW (System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON),
- kopii – w przypadku składania wniosku tradycyjnie, z wyjątkiem oświadczeń, które załączasz w oryginale.
- Ważne: jednostka udzielająca wsparcia ma możliwość wezwać cię do okazania oryginału dokumentu.
Ile możesz otrzymać
Wysokość dofinansowania wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Udział własny wnioskodawcy: minimum 5% kosztów przedsięwzięcia.
Każdy z naszych produktów może być również refundowany lub finansowany przez różnego rodzaju fundacje NGO. Najpopularniejszą formą refundacji jest zakup z wykorzystaniem środków zgromadzonych na subkontach fundacji z tytułu 1.5%. W takiej sytuacji sugerujemy aby ustalić z Fundacją w których posiadacie Państwo subkonto formę faktury którą następnie należy złożyć w celu uzyskania refundacji.
Procedura dla osób będących podopiecznymi fundacji:
Prosimy o skontaktowanie się z naszym konsultantem w celu otrzymania faktury VAT, którą następnie składacie Państwo w Fundacji. Po opłaceniu faktury przez fundację realizowane jest zamówienie. Można też opłacić fakturę samodzielnie i następnie wystąpić o jej refundację. Przyśpiesza to moment realizacji zamówienia.
Jeżeli nie jesteście Państwo podopiecznym fundacji można wystąpić o wsparcie. Poniżej przedstawiamy listę Fundacji które finansowały już zakupy naszych sprzętów:
- FUNDACJA POLSAT
- FUNDACJA WOŚP
- FUNDACJA TVN
- Fundacja dzieciom “Zdążyć z pomocą”