- 2024-01-23
- 2 Komentarze
- Rowery Trójkołowe, Tandemy
Rower to doskonały sposób na aktywne spędzanie czasu i poznawanie świata. Jest to również środek transportu, który może być wykorzystywany przez osoby niepełnosprawne i ich opiekunów. Istnieją różne sposoby przewożenia osób z niepełnosprawnościami na rowerze, zarówno aktywne, jak i pasywne. Ten artykuł ma przybliżyć to, jakie rozwiązania są obecnie dostępne na rynku oraz mam nadzieję pomóc w ich doborze.
Osoby z niepełnosprawnościami mogą aktywnie korzystać z roweru
Niepełnosprawność nie musi wykluczać z jazdy na rowerze. Jest wiele rozwiązań i typów rowerów, które pozwalają na jazdę osobom niepełnosprawnym. Różnią się one budową, dopasowaniem i przeznaczeniem ale umożliwiają szerokiej liczbie osób radość z jazdy.
1.Rower trójkołowy – najpopularniejsze rozwiązanie
Trójkołowiec to najpopularniejszy rodzaj roweru dla osób z niepełnosprawnościami. Jest stabilny i łatwy w prowadzeniu. Osoba niepełnosprawna najczęściej może sama pedałować korzystając ze standardowych pedałów lub z pedałów dostosowanych do jej indywidualnych potrzeb. Producenci specjalizujący się w tego typu rowerach oferują specjalne zestawy pedałów i korb dopasowujących się do potrzeb ortopedycznych rowerzysty. Rower trójkołowy może mieć też różną budowę.
Easy Go Maxi trójkołowy rower marki Van Raam
Choć najczęściej spotykanym rodzajem rowerów trójkołowych jest rower podobny do roweru klasycznego z dwoma kołami z tyłu zamiast jednego to coraz większą popularnością cieszą się rowery trójkołowe w układzie poziomym.
Rower trójkołowy VAN RAAM EASY RIDER
Dzięki temu, osoba która jedzie na takim rowerze siedzi wygodnie a jej plecy spoczywają na specjalnym ergonomicznym oparciu. Dzięki takiej pozycji jazda jest bardziej komfortowa przy dużo mniejszym mniejszym wysiłku. Takie rowery określa się jako trójkołowe rowery w układzie delta.
2.Handbike – rękami też da się pedałować
Handbike to rower napędzany siłą mięśni rąk. Jest przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością ruchową kończyn dolnych lub osobom po amputacjach kończyn dolnych. Rowery typu handbike to rowery trójkołowe. Te konstrukcje najczęściej są rowerami w układzie delta z zachowaniem pozycji siedzącej lub leżącej. Rowery z pozycją siedzącą pozwalają na dużo łatwiejsze zajecie pozycji osobie z niepełnosprawnością np. przy przesiadaniu się z wózka inwalidzkiego. Rowery z pozycją leżąca najczęściej są wykorzystywane przez osoby, które nie mogą zająć pozycji siedzącej. Rowery te można często zobaczyć w sporcie wyczynowym. Konstrukcje potrafią być bardzo zaawansowane technicznie a ich osiągi są naprawdę imponujące.
Rower poziomy typu handbike – Hase Kettwiesel Handbike
3.Tandemy – w dwie osoby zawsze raźniej
Tandem to rower dla dwóch osób, siedzących jedna za drugą lub obok siebie. Na takim rowerze osoba niepełnosprawna może jechać wspólnie ze swoim opiekunem, partnerem czy też członkiem rodziny. Tandemy często wykorzystywane są przez osoby z niepełnosprawnością wzroku lub osoby z niepełnosprawnością umysłową.
Rower tandem, to także świetne rozwiązanie dla osób, które z uwagi wieku lub przebytych chorób i zabiegów nie są w stanie korzystać samodzielnie z innego typu roweru. Dzisiejsze Tandemy to konstrukcje w których możemy dostosować wielkość ramy przedniej i tylnej, układ kierownicy przenieść na tył co jest dogodnym rozwiązaniem choćby wtedy kiedy rodzic chce jechać z niepełnosprawnym dzieckiem. Dla osób potrzebujących dodatkowej stabilizacji siedziska wyposażone są w dodatkowe oparcia i zagłówki.
Rowery Tandem Van Raam Kivo i Kivo Plus
Dużym zainteresowaniem, cieszą się również również rowery tandemowe trójkołowe. Są to rozwiązania dla tych, którzy szukają bardziej stabilnego rozwiązania podczas jazdy.
Ciekawym rowerem może też być rower tandem dwuosobowy, na którym jadące osoby siedzą obok siebie. Taki rower pozwala na zachowanie pełnego komfortu stabilności i poczucia bezpieczeństwa. Osoby jadą obok siebie mogąc być w kontakcie ze sobą.
Jeżeli szukamy natomiast rozwiązania, które będzie rosło wraz z osobą niepełnosprawną warto zapoznać się konstrukcją Hase Pino – rower, który jak kameleon zmienia się z tandemu w rower cargo. Jego konstrukcja pozwala na przewożenie osoby niepełnosprawnej z przodu ale w wygodnej pozycji siedzącej opartej, drugi rowerzysta zaś siedzi z tyłu i kieruje rowerem zajmując klasyczną wyprostowaną pozycje.
Rower Tandem Hase Pino
Rowery, które są używane przez osoby z niepełnosprawnościami, mogą mieć charakterystykę miejską lub być dostosowane do jazdy bardziej terenowej. Można zdecydować się na komponenty pozwalające na jazdę typowo górską lub szosową. Dzisiejsze technologie pozwalają na to aby taki rower dopasować również indywidualnie do specjalnych potrzeb i niepełnosprawności. Czasami wystarczy jedynie jedna sprawna kończyna aby dostosować rower tak aby osoba mogła korzystać z uroków rowery trójkołowego.
Często jednak niepełnosprawność nie pozwala na samodzielne napędzanie roweru. Nie jest to sytuacja która całkowicie pozbawia osoby z niepełnosprawnościami z przyjemności uczestniczenia w przejażdżkach czy nawet wyprawach rowerowych.
Wiele rozwiązań pozwala na przewożenie osób z niepełnosprawnościami
4.Rower do przewozu wózków inwalidzkich
Rowery na których można przewozić wózki inwalidzkie to świetne rozwiązanie transportowe. Wózek umieszczany jest na specjalnej platformie z przodu. są to rowery trójkołowe najczęściej z napędem elektrycznym.
Na takim rowerze można dojechać do miejsca przeznaczenia a osoba na wózku nadal może z niego korzystać w miejscu docelowym. Przy takim rozwiązaniu osoba niepełnosprawna siedzi w wózku i nie napędza roweru.
Rower z platformą do przewozu osoby z niepełnosprawnością Van Raam VeloPlus
5.Riksza – nie tylko na azjatyckich ulicach
Riksza to rower z dodatkowym siedziskiem dla osoby niepełnosprawnej umieszczonym z przodu. Osobę niepełnosprawną przewozi osoba prowadząca rikszę. Riksza rowerowa może być rowerem dostosowanym do przewozu dwóch lub więcej osób.
Riksza rowerowa Triobike TAXI
Ciekawym rozwiązaniem jest riksza rowerowa do przewozu osoby z niepełnosprawnością, która jednocześnie umożliwia odłączenie siedziska tak, że tworzy ono niezależny wózek inwalidzki. Takie rozwiązanie pozwala na przewożenie osób które na co dzień poruszają się wózkach inwalidzkich bez konieczności zabierania dodatkowego sprzętu.
Rower Riksza do przewozu osoby niepełnosprawnej
6.Przyczepki rowerowe dla niepełnosprawnych
Alternatywą do rowerów jest przyczepka rowerowa w której przewozimy osobę z niepełnosprawnością. Najczęściej korzystają z niej osoby z czterokończynowym porażeniem ale także osoby które wymagają półleżącej pozycji lub takie. które nie będa w stanie wysiedzieć na innym rowerze. Często jest to też wybór z uwagi na wielofunkcyjność takiego rozwiązania. Taka przyczepka może być niezależnym, samodzielnym wózkiem spacerowym ,wózkiem do biegania jazdy na nartach itp.
Wózek Kozlik fot. Michał Kacprzak źródło FB Łączą nas góry
Zaletą takiego rozwiązania jest to, że przyczepę możemy podpiąć do prawie każdego roweru. Osoba jest wtedy przewożona z tyłu za rowerem opiekuna zajmując wygodną pozycję z opartymi plecami i wyprostowanymi nogami.
Najważniejsze rzeczy o których powinniśmy pamiętać.
7. O czym należy pamiętać przy przewożeniu osób niepełnosprawnych na rowerze?
Wybór odpowiedniego roweru – należy dobrać rower do rodzaju niepełnosprawności osoby, którą będziemy przewozić.
Bezpieczeństwo – przed rozpoczęciem jazdy należy upewnić się, że rower jest bezpieczny i odpowiednio przystosowany do przewozu osoby niepełnosprawnej. Wybierajmy rozwiązania dobrych i sprawdzonych producentów a najlepiej takie które są wyrobem medycznym.
Dostosowanie trasy – trasa powinna być bezpieczna i dostosowana do możliwości osoby niepełnosprawnej. Warto też zaplanować wygodny do niej dojazd i miejsca postojowe czy tez dostępne toalety.
Napęd elektryczny – jeżeli to możliwe to warto zastanowić się nad wyposażeniem roweru w wspomaganie elektryczne. Zwiększy to na pewno zasięg wycieczek i komfort jazdy.
Podsumowanie
Przewożenie osób niepełnosprawnych na rowerze to doskonały sposób na aktywne spędzanie czasu i integrację. Istnieją różne sposoby przewożenia osób niepełnosprawnych, zarówno aktywne, jak i pasywne. Wybór odpowiedniej metody zależy od rodzaju niepełnosprawności osoby, którą będziemy przewozić.z niepełnosprawnościami.
2Komentarze