• Pon - Pt - 8:00 - 16:00
  • Sob - Nd - ZAMKNIĘTE

Tandem czyli jak przewozić niepełnosprawne dziecko na rowerze

Rodzic i niepełnosprawne dziecko jedzie na rowerze tandem trójkołowy Van Raam Kivo Plus

Będąc rodzicem lub opiekunem dziecka z niepełnosprawnością dążymy do tego aby mogło uczestniczyć we wspólnych aktywnościach. Zabieramy je na basen, jeździmy na wycieczki, wychodzimy do kina czy teatru, to wszystko jest możliwe i osiągalne dla wielu niepełnosprawnych dzieci. 

Problem zaczyna się wtedy kiedy chcielibyśmy całą rodziną pojechać na wycieczkę rowerową. Gdy dziecko jest jeszcze małe to oczywiście możemy w miarę możliwości skorzystać z fotelików dziecięcych na rower czy też przyczepek rowerowych. Więcej o przyczepkach rowerowych dla osób z niepełnosprawnościami przeczytasz w naszym artykule “Wózki sportowe dla osób z niepełnosprawnościami”

Jak dopasować i jaki rower wybrać kiedy nasz podopieczny nie jest w stanie samodzielnie poruszać się na rowerze? Nawet tym trójkołowym? (Więcej o rowerach trójkołowych piszemy tutaj) Naturalnym wyborem w takiej sytuacji jest rower typu Tandem. Tandemy najczęściej kojarzą się nam z klasycznym rowerem w z dwoma kołami gdzie jedna osoba jest umiejscowiona za druga i obie razem pedałują w tempo. Dzisiejsi producenci tacy jak Van Raam czy Hase Bikes mają jednak rozwiązania dużo bardziej zaawansowane i dostosowane do różnych indywidualnych potrzeb i sytuacji. Poniżej przybliżymy kilka z ciekawych rozwiązań które pozwolą Wam na dopasowania odpowiedniego sprzętu i wybranie się na wspólną wycieczkę rowerową.

1. Klasyczne Rowery Typu Tandem

Pierwszym wyborem roweru typu tandem to rowery Tandem z klasycznym układem kół i kierownicy. Taki rower pozwala na jazdę dwóch osób (najczęściej dorosłych) jedna za drugą. Kierownica znajduje się z przodu, tak jak i manetki od zmiany biegów. Aby skorzystać z takiego roweru najczęściej trzeba mieć wzrost co najmniej 150 cm. Aby taki rower pasował dla dziecka musi być jednak odpowiednio dopasowany.

Rower tandem VAN RAAM Twinny na którym jadą dwie osoby Rower Tandem Van Raam Twinny

Doświadczeni producenci tacy jak holenderski Van Raam, w swoich klasycznych Tandemach takich jak np. model Twinny pozwalają na zamówienie roweru z modyfikacjami. Pierwsza z nich jest obniżenie ramy tak aby dostosować ją do wzrostu, kolejną istotną jest możliwość umieszczenia kierownicy z tyłu tak aby rodzić siedzący na tylnym siedzeniu mógł obserwować dziecko i kierować rowerem.  

Jeżeli chcemy jeździć z dzieckiem o niższym wzroście warto zainteresować się rowerem marki Van Raam Kivo – jest to tandem rodzic + dziecko. Jego przednia rama jest obniżona tak, że skorzystać z niego mogą już dzieci o wzroście ok 120 cm. Kierownica jest umiejscowiona z tyłu, a przednie siedzisko może być specjalnie dopasowane w dodatkowe oparcia, pasy bezpieczeństwa czy też zagłówek. W tym modelu przednie koło jest również o mniejszej średnicy co dodatkowo ułatwia prowadzenie roweru i wpływa na wygodę jadącego dziecka.

Rodzic i dziecko jedzie na rowerze typu Tandem dla dzieci niepełnosprawnych

Rower Tandem Van Raam Kivo

2. Rowery Tandem trójkołowe

Jeżeli osoba z którą chcemy podróżować wymaga dodatkowe wsparcia w zakresie utrzymania równowagi warto rozważyć rower tandem trójkołowy. Jest to klasyczny rower tandem ale na tylnej osi posiada dwa zamiast jednego koła. 

Takie rozwiązanie jest bardzo stabilne i wygodne podczas wsiadania i zsiadania z roweru a także podczas jazdy. Na takim rowerze możemy jako opiekun bezpiecznie zejść z roweru podczas postoju a nasz podopieczny może nadal siedzieć na rowerze. Możemy wtedy zaopiekować się nim.

Przykładem takich rowerów są rowery Van Raam Twinny Plus i Van Raam Kivo Plus 

Rodzic i niepełnosprawne dziecko jedzie na rowerze tandem trójkołowy Van Raam Kivo Plus

Trójkołowy Tandem Van Raam Kivo Plus 

3. Rowery tandem obok siebie 

Ciekawą i poszukiwaną opcją są rowery często spotykane ale coraz bardziej popularne. Są to rowery tandem obok siebie. Na takim rowerze jedziemy razem z drugą osobą siedzącą obok nas. Takie rowery maja bardzo wygodne fotele z oparciem i pasy zabezpieczające.

rower podwójny na którym osoby jadą obok siebie

Rower tandem obok siebie Van Raam Fun2Go

Niewątpliwą zaletą takiego roweru jest jego stabilność a także to że mamy cały czas kontakt z naszym podopiecznym. Możemy zaopiekować się nim podczas jazdy bez koniczności schodzenia z roweru. 

4. Rowery tandem hybrydowe

Tandemy są bardzo pomocne podczas jazdy z drugą osoba jednak najczęściej wymagają posiadania drugiego roweru na codzienne dojazdy do pracy czy na samodzielne wycieczki. 

Jednak są rozwiązania, które łączą to w jedną całość. Możemy używać ich jako codziennego roweru oraz roweru cargo a wtedy gdy potrzebujemy zamienić go na rower typu tandem.

Rodzic jedzie z dzieckiem na rowerze tandem poziomy

Hase Pino to rower tandem hybrydowy łączący 3w1. Rower, rower cargo i tandem. 

Na tym rowerze rodzic, osoba kierująca siedzi z tyłu a z przodu siedzi pasażer który zajmuje miejsce na wygodnym fotelu z oparciem. Pedałuje w pozycji z wyprostowanymi nogami jak na rowerze poziomym. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że rower ten rośnie wraz z dzieckiem aż do dorosłości. Jego korba jest umiejscowiona na regulowanej, teleskopowej rurze. 

Gdy poruszamy się nim bez pasażera na siedzisku możemy zamontować kosz na zakupy.

rower tandem Hase Pino w funkcji rower cargo

Rower HASE PINO w wersji cargo

5. Dodatkowe wyposażenie rowerów tandem dla osób z niepełnosprawnością,

Aby rower spełniał swoje zadania jako rower dla osób z niepełnosprawnościami powinien być wyrobem medycznym oraz spełniać kilka ważnych cech:

  • Dopasowanie siedziska i zagłówków do potrzeb stabilizacji tłowia
  • Dostosowanie pedałów i korb w kilku płaszczyznach oraz możliwość zastosowania stabilizacji nóg
  • Pasy bezpieczeństwa
  • Wygodne siedziska z oparciem
  • Zastosowanie odłączanego napędu tak aby osoba nie musiała pedałować lub pedałowała niezależnie (odłączane wolne koło)
  • Możliwość dodania napędu elektrycznego z wspomaganiem startu.
  • Uchwyty na kule i laski,

Wszystkie zaprezentowane w tym artykule modele są wyrobami medycznymi oraz spełnią powyższe kryteria. 

Aby dobrze dobrać tandem warto skorzystać z porady specjalisty. Podpowie właściwe rozwiązania i przedstawi wszystkie zalety i wady poszczególnych rozwiązań.

Zostaw Komentarz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *