- 2024-01-24
- 0 Komentarz
- Tandemy
Będąc rodzicem lub opiekunem dziecka z niepełnosprawnością dążymy do tego aby mogło uczestniczyć we wspólnych aktywnościach. Zabieramy je na basen, jeździmy na wycieczki, wychodzimy do kina czy teatru, to wszystko jest możliwe i osiągalne dla wielu niepełnosprawnych dzieci.
Problem zaczyna się wtedy kiedy chcielibyśmy całą rodziną pojechać na wycieczkę rowerową. Gdy dziecko jest jeszcze małe to oczywiście możemy w miarę możliwości skorzystać z fotelików dziecięcych na rower czy też przyczepek rowerowych. Więcej o przyczepkach rowerowych dla osób z niepełnosprawnościami przeczytasz w naszym artykule „Wózki sportowe dla osób z niepełnosprawnościami”
Jak dopasować i jaki rower wybrać kiedy nasz podopieczny nie jest w stanie samodzielnie poruszać się na rowerze? Nawet tym trójkołowym? (Więcej o rowerach trójkołowych piszemy tutaj) Naturalnym wyborem w takiej sytuacji jest rower typu Tandem. Tandemy najczęściej kojarzą się nam z klasycznym rowerem w z dwoma kołami gdzie jedna osoba jest umiejscowiona za druga i obie razem pedałują w tempo. Dzisiejsi producenci tacy jak Van Raam czy Hase Bikes mają jednak rozwiązania dużo bardziej zaawansowane i dostosowane do różnych indywidualnych potrzeb i sytuacji. Poniżej przybliżymy kilka z ciekawych rozwiązań które pozwolą Wam na dopasowania odpowiedniego sprzętu i wybranie się na wspólną wycieczkę rowerową.
1. Klasyczne Rowery Typu Tandem
Pierwszym wyborem roweru typu tandem to rowery Tandem z klasycznym układem kół i kierownicy. Taki rower pozwala na jazdę dwóch osób (najczęściej dorosłych) jedna za drugą. Kierownica znajduje się z przodu, tak jak i manetki od zmiany biegów. Aby skorzystać z takiego roweru najczęściej trzeba mieć wzrost co najmniej 150 cm. Aby taki rower pasował dla dziecka musi być jednak odpowiednio dopasowany.
Doświadczeni producenci tacy jak holenderski Van Raam, w swoich klasycznych Tandemach takich jak np. model Twinny pozwalają na zamówienie roweru z modyfikacjami. Pierwsza z nich jest obniżenie ramy tak aby dostosować ją do wzrostu, kolejną istotną jest możliwość umieszczenia kierownicy z tyłu tak aby rodzić siedzący na tylnym siedzeniu mógł obserwować dziecko i kierować rowerem.
Jeżeli chcemy jeździć z dzieckiem o niższym wzroście warto zainteresować się rowerem marki Van Raam Kivo – jest to tandem rodzic + dziecko. Jego przednia rama jest obniżona tak, że skorzystać z niego mogą już dzieci o wzroście ok 120 cm. Kierownica jest umiejscowiona z tyłu, a przednie siedzisko może być specjalnie dopasowane w dodatkowe oparcia, pasy bezpieczeństwa czy też zagłówek. W tym modelu przednie koło jest również o mniejszej średnicy co dodatkowo ułatwia prowadzenie roweru i wpływa na wygodę jadącego dziecka.
2. Rowery Tandem trójkołowe
Jeżeli osoba z którą chcemy podróżować wymaga dodatkowe wsparcia w zakresie utrzymania równowagi warto rozważyć rower tandem trójkołowy. Jest to klasyczny rower tandem ale na tylnej osi posiada dwa zamiast jednego koła.
Takie rozwiązanie jest bardzo stabilne i wygodne podczas wsiadania i zsiadania z roweru a także podczas jazdy. Na takim rowerze możemy jako opiekun bezpiecznie zejść z roweru podczas postoju a nasz podopieczny może nadal siedzieć na rowerze. Możemy wtedy zaopiekować się nim.
Przykładem takich rowerów są rowery Van Raam Twinny Plus i Van Raam Kivo Plus
Trójkołowy Tandem Van Raam Kivo Plus
3. Rowery tandem obok siebie
Ciekawą i poszukiwaną opcją są rowery często spotykane ale coraz bardziej popularne. Są to rowery tandem obok siebie. Na takim rowerze jedziemy razem z drugą osobą siedzącą obok nas. Takie rowery maja bardzo wygodne fotele z oparciem i pasy zabezpieczające.
Rower tandem obok siebie Van Raam Fun2Go
Niewątpliwą zaletą takiego roweru jest jego stabilność a także to że mamy cały czas kontakt z naszym podopiecznym. Możemy zaopiekować się nim podczas jazdy bez koniczności schodzenia z roweru.
4. Rowery tandem hybrydowe
Tandemy są bardzo pomocne podczas jazdy z drugą osoba jednak najczęściej wymagają posiadania drugiego roweru na codzienne dojazdy do pracy czy na samodzielne wycieczki.
Jednak są rozwiązania, które łączą to w jedną całość. Możemy używać ich jako codziennego roweru oraz roweru cargo a wtedy gdy potrzebujemy zamienić go na rower typu tandem.
Hase Pino to rower tandem hybrydowy łączący 3w1. Rower, rower cargo i tandem.
Na tym rowerze rodzic, osoba kierująca siedzi z tyłu a z przodu siedzi pasażer który zajmuje miejsce na wygodnym fotelu z oparciem. Pedałuje w pozycji z wyprostowanymi nogami jak na rowerze poziomym. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że rower ten rośnie wraz z dzieckiem aż do dorosłości. Jego korba jest umiejscowiona na regulowanej, teleskopowej rurze.
Gdy poruszamy się nim bez pasażera na siedzisku możemy zamontować kosz na zakupy.
Rower HASE PINO w wersji cargo
5. Dodatkowe wyposażenie rowerów tandem dla osób z niepełnosprawnością,
Aby rower spełniał swoje zadania jako rower dla osób z niepełnosprawnościami powinien być wyrobem medycznym oraz spełniać kilka ważnych cech:
- Dopasowanie siedziska i zagłówków do potrzeb stabilizacji tłowia
- Dostosowanie pedałów i korb w kilku płaszczyznach oraz możliwość zastosowania stabilizacji nóg
- Pasy bezpieczeństwa
- Wygodne siedziska z oparciem
- Zastosowanie odłączanego napędu tak aby osoba nie musiała pedałować lub pedałowała niezależnie (odłączane wolne koło)
- Możliwość dodania napędu elektrycznego z wspomaganiem startu.
- Uchwyty na kule i laski,
Wszystkie zaprezentowane w tym artykule modele są wyrobami medycznymi oraz spełnią powyższe kryteria.
Aby dobrze dobrać tandem warto skorzystać z porady specjalisty. Podpowie właściwe rozwiązania i przedstawi wszystkie zalety i wady poszczególnych rozwiązań.